/ Přidal /   Aktuálně 0 comments

BLOG – KVĚTEN POHLEDEM VERONIKY SZIKOROVÉ

Květěn v Luka racing: našlapaný Most, Velká dubnová a první start dvouletých

Po dlouhém čekání a nejastnostem kvůli pandemii koronaviru jsme se konečně dočkali začátku dostihové sezóny, která letos začala v Mostě.
Vyrazili jsme rovnou s osmi svěřenci a první dvojice tříletých koní startovala hned v prvním dostihu třetí kategorie na 1400 metrů. Party Star majitelky Hany Veselé nás bohužel potrápila a zavaděčům se ji nepodařilo dostat do startovacích boxů. Lépe se dařilo Markonimu LP ze stáje Lastin Put LP, který silným finišem pod Davidem Liškou získal třetí místo. Markoni nám udělal velkou radost, ale především potěšil svou fanouškovskou základnu v Srbsku, kde jeho start sledovala plná restaurace. Uvidíme, co nám ještě tento do Velké jarní ceny hlášený hřebec ukáže, a zárověň jsme zvědaví na srovnání českého a srbského turfu, protože Markoni byl šampionem dvouletých a dokázal vyhrát tamního zimního favorita.
Hned ve druhém dostihu startovala tříletá Mequinenza stáje Leram, která skončila na osmém místě, ale pole bylo kompaktní, takže od vítěze nebyla daleko. Její příští start je směřován do Velké Chuchle na delší distanc.
Ve třetím dostihu se opět představila dvojice našich svěřenců, tentokrát klisny Dasa In a Saigon Icon. Velmi dobře si v dostihu počínala Dasa In, která se i přes poměrně vysokou váhu dokázala mezi staršími koňmi prosadit a skončila na krásném druhém místě. Nezklamala nás ani Saigon Icon, která pod Pavlínou Filipovou obsadila poslední dotovné místo.
Ve čtvrtém dostihu startovala opět dvojice našich klisen. Svůj první dostih absolvovala Miss Latvia stáje Westminster Race Horses, která skončila na osmém místě. Rosa Alpina, druhá zástupnkyně stáje paní Hany Veselé, se umístila na druhé příčce. Klisna byla zakoupena v prodejce ve Francii a byl to její letošní třetí start.
V hlavním dostihu dne, Deylově memoriálu, pak startovala Aniela, které se ale nezadařilo a skončila na devátém místě.

Další běhání nás čekalo o pár dní později ve Velké Chuchli, kde se představilo našich šest svěřenců.
V prvním dostihu, který byl určen pro tříleté nestartovavší koně, nás reprezentovala dvojice Prince of Havana majitele Andrease Lichtenberka a Red Dynamite stáje Westminster Race Horses. Po poněkud neklidném průběhu u boxů se dostih odstartoval a na čelo se hned dostal Prince of Havana, který se postaral o tempo dostihu. Red Dynamite absolvovala dostih okolo páté příčky a v cílové rovině předvedla úžasnou koncovku. Získala tak pro naši centrálu první letošní vítězstí. Prince of Havana nakonec skončil na krásném třetím místě. Red Dynamite provedl dostihem Jan Verner a Prince of Havanu David Liška.
Ve třetím dostihu, dvojce na 1400 metrů, startoval matador Nine Ou Four (Syndikát V3J), který byl však hodně zatížený a skončil na devátém místě. Pro Nina to byl poslední životní start a nyní už si bude užívat důchodu. Hřebec dokázal vyhrát celkem devět dostihů a vydělat bezmála 1,8 milionu korun. Na tohoto, hlavně svým charakterem výjimečného, koně budeme všichni vzpomínat.
Čtvrtým dostihem byl jeden ze dvou vrcholů dne- Gomba handicap. Startovala v něm dvojice našich sprinterů, a to Sweeticon stáje PMA Racing Syndicate a Beau Massagot stáje Leram. Po startu se ujala vedení Sweeticon, ta však nakonec dokončila dostih na čtvrtém místě. Beau Massagot pod Vendulou Korečkovou dokázal vybojovat třetí místo. Oba dva jsou hlášeni do Memoriálu Jaroslava Maška.
Hlavním vrcholem dne byla Velká dubnová cena, která se svým obsazením stala jedním z nejlepších dostihů na našem území. V dostihu startoval po dlouhé pauze čtyřletý bělouš Ignacius Reilly stáje Syndikát V3J, který v loňském roce dokázal vyhrát Velkou jarní a skončil třetí v derby. Dostih se odstartoval v poměrně pomalém tempu, což Ignaciovi moc nevyhovovalo a David Liška ho měl plné ruce. Po vytočení do cílové roviny však Ignacius středem dráhy předvedl svůj drtivý finiš a dokázal jistě o půl délky vyhrát. Za sebou nechal jak klasické vítěze, tak koně s titulem blacktype. Postaral se tak o naše druhé vítězství v letošní sezóně a zapsal další vítězství první kategorie pro naše středisko.

Poslední dostihový den se odehrál v Karlových Varech, kam jsme vezli trojici klisen.
Hned v prvním dostihu, který byl zároveň prvním dostihem pro dvouleté koně, startovala Agneska stáje pana Martina Bláhy. Klisna byla jediným koněm českého chovu v poli a je prvním potomkem Agnes Seice, naší svěřenkyně v letech 2014-2016. Agneska absolvovala dostih na druhé příčce, kterou nakonec udržela a skončila pouze dvě délky za vítězem.
V pátém dostihu pak startovala dvojice klisen Party Star a Lady Lauretta (Westminster Race Horses). Party Star se podařilo dostat do boxů, ovšem po startu ztratila pět délek. Klisny se držely spíše v zadní části pole a do boje o vítězství nezasáhly. Nakonec však zabojovaly a Lady Lauretta získala alespoň poslední peníze a porazila o hlavu Party Star.

Květen byl pro nás tedy úspěšný a sezónu jsme zahájili dobře. Z šestnácti startů jsme dokázali dvakrát vyhrát a devětkrát se umístit. Radost nám udělali nejen starší svěřenci, ale i debutanti, kteří si počínali velmi dobře. Uvidíme, co nám přinese závodění v červnu, ale jistě se máme na co těšit.

Sdílet