/ Přidal /   Aktuálně 0 comments

Už v sobotu 28. 9.! Na EJC pokřtíme knihu „Dostihové sny Václava Luky“

Řada dostihových příznivců – a zejména příznivců Luka Racing – to už jistě zaznamenala. Vydání dlouho slibované knihy „Dostihové sny Václava Luky: Z jihočeské vesnice až před britskou královnu“ je na spadnutí. Poprvé bude v prodeji na závodišti Velká Chuchle v sobotu 28. září při Evropském poháru žokejů, kde ji také ve zhruba 13:50 pokřtíme ve „Fan zóně“ v přízemí tribuny společně s žokejem Christophem Soumillonem.

Kniha bude do konce sezóny v prodeji za 299 Kč v kavárně závodiště Velká Chuchle. Od začátku října se zároveň spustí možnost objednávek přes internet, detaily najdete brzy na webu www.lukaracing.cz. Pokud Vás tenhle projekt zaujal, dlouho neváhejte. Knihu jsme nechali v tiskárně TypoDesign České Budějovice prozatím vytisknout v omezeném nákladu a nejde do širší distribuce. Sami jsme zvědavi, jaký o ni bude čtenářský zájem a jak se bude dostihové obci líbit.

Jako autor bych možná měl vysvětlit důvod, proč jsme se do tohohle dobrodružství pustili. Leckomu může biografická publikace o Václavu Lukovi připadat trochu předčasná, když koně z Bošovic nadále sbírají jeden úspěch za druhým. Všem, kdo trojnásobného šampióna českých trenérů podezírají z neskromnosti, musím říci, že napsání publikace byl můj nápad a že jsem musel Václava Luku chvíli přesvědčovat. Psal se podzim 2018 a blížilo se kulaté výročí deseti let od založení střediska Luka Racing i čtyřicátiny samotného trenéra.

Původním cílem však nebylo bilancovat, nýbrž vyprávět příběhy koní a lidí kolem nich. Koně jako Nagano Gold, Wireless, Donn Halling a mnoho dalších v posledních sezónách aktivně psali historii českého turfu. Třebaže jejich úspěchy máme ještě čerstvě v paměti, žijeme v době internetu. Řada archivních článků brzy zmizí kdesi v síti bez možnosti znovu je dohledat. Jestli se klíčové informace i mnohé zajímavé podrobnosti mají zachovat i do budoucna, je nutné zaznamenat je na papíře. A tak jsme se na podzim 2018 pustili do práce.

O tom, jak kniha vznikala, vyprávím v jejím úvodu. Na začátku jsme si mysleli, že to bude práce na pár měsíců a plánovali jsme vydání na jaře. Jakmile ale začala blížit historická účast Nagano Golda na mítinku Royal Ascot, bylo jasné, že náš plán musíme lehce pozdržet. Definitivní podobu tak rukopis získal až v létě 2019. Popisované příběhy mezitím začaly žít svým životem a z původně plánované útlé publikace vznikla kniha o 228 stranách.

Pevně věřím, že je na ní znát, že jsme ji psali hlavně pro radost. Na její vydání přispěli obětaví majitelé bošovických koní, za což jim patří naše vděčnost a dík. Pokud vás zajímá výsledek naší roční snahy, rádi Vás uvidíme na krátkém slavnostním představení knihy v sobotu 28. září na Evropském poháru žokejů. Nevím, zda nějakou českou publikaci z fotbalového a hokejového prostředí křtili Lionel Messi nebo Wayne Gretzky, nejspíš ne. Proto nás naplňuje zvláštní hrdostí, že se uvedení „Dostihových snů Václava Luky“ ujme Christophe Soumillon. Je to nejlepší důkaz, že sny se občas plní, a to i ty dostihové. Těšíme se na Vás!

Váš Martin Cáp

 

Oficiální anotace knihy

Na začátku byla touha dělat věci po svém a uplatnit v českém prostředí zkušenosti z britských dostihů. Když mladý trenér a bývalý úspěšný žokej Václav Luka na sklonku roku 2008 otevíral v Bošovicích u Písku nové tréninkové středisko, narážel na všeobecnou skepsi. Jen málokdo by si tenkrát vsadil, že už za několik let budou koním trénovaným v jižních Čechách tleskat diváci v Ascotu, Paříži, Miláně či Baden Badenu. Jeden z nejúspěšnějších trenérů moderní éry českého turfu bilancuje prvních deset let existence své značky Luka Racing a nechává nahlédnout za kulisy každodenního života v dostihové stáji. Vrací se ke svým začátkům se strakatou klisnou Bettynou, úspěšným letům v sedle i největším trenérským vítězstvím. Vedle příběhů Nagano Golda, Wirelesse, Donna Hallinga a dalších koňských hvězd nastiňuje na základě svých bohatých zkušeností z Francie, jak funguje dostihová „Liga mistrů“ a kudy vede cesta na slavný Royal Ascot.

 

 

Sdílet