/ Přidal /   Aktuálně 0 comments

Nagano Gold odchází do chovu!

Kůň s velkým K, který se stal se jakýmsi milníkem pro spoustu lidí, kolem nichž ve své kariéře prošel.
Pro svého trenéra, kterému přišla do stáje velká naděje, ovšem s nelehkým úkolem, změnit koni hlavu a naučit ho rozložit si správně síly v dostihu. Najít pro něj vhodného jezdce a následně dostihy, kde se bude moci prosadit a ukázat. Nejen jako trenér, ale i jako jezdec udělal Vašek s Naganem obrovský kus práce, který ocení především ti, kteří měli tu čest na Naganovi jezdit, ať už v práci nebo v dostihu.
Pro mladého šestnáctiletého Davida Lišku, který svou kariéru teprve startoval. Jako první zvládl s Naganem nelehký úkol, a to provést ho dostihem tak, aby odpočíval a to hlavní přišlo až na závěr. Úkol o to těžší, že šlo o klasický dostih. Nikdo nezapomene na to, jak Nagano svým soupeřům utekl a vyhrál velmi lehce St. Leger. Následné vítězství v Deauville bylo třešničkou na dortu a vstupenka do velkého světa pro koně i jezdce.
Pro své majitele, pro které za svou kariéru vyběhal přes osm milionů korun a dokázal dělat radost od dvou do osmi let. Zážitky neměřitelné penězi. Adrenalin kolující v krvi, když stál na startu těch nejslavnějších dostihů v Evropě. Slzy štěstí i trpkost druhých míst na grupové scéně. A hlavně nádherný pocit vítězství, který jim tento kůň dal celkem sedmkrát.
Pro mě to je hlavně obrovský charakter a kamarád, který na mě každé ráno čeká, kde jsem s tou mrkví a těší se, až ho vezmu ven. Máme spolu tolik krásných dostihových zážitků, když jsme spolu cestovali přes Německo, Polsko, Francii až po Anglii. Parťák, kterého bylo ctí jezdit, protože on dával pocit výjimečnosti, když na něm člověk jel. Pocit souznění, který se nedá popsat slovy a musí se zažít…
Pro všechny ve stáji, kteří k němu denně přichází, je velkou osobností. Každého dokáže dobře rozeznat. Ví, kdo ho přichází vyčistit, nasedlat a vzít na kolotoč. Každý s ním má nějaký zážitek, na který nezapomene. I kovář, pro něhož nebylo lehkým úkolem Nagana dobře okovat. Vždy se slovy: ,,Hlavně na vítězný, Božane!‘‘
Jen při vyslovení jména Nagano Gold se nám všem vždy zrychluje tep. A doufám, že jeho jméno bude znít i nadále!
Martina Luková

 

Sdílet